Pınarbaşı İlçesinde Topraksız Tarım Yapan Seralar Ziyaret Edildi

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ümit UÇAR, Pınarbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü İlker TÜRE ve teknik personellerle birlikte topraksız üretim yapılan serayı ziyaret etti. Şube Müdürü Ümit UÇAR, işletme sahibi Şeref Sömek’ten topraksız kıvırcık marul üretimiyle ilgili bilgi aldı.

İşletme sahibi Şeref SÖMEK; İlçemizde bugüne kadar yapılmayan topraksız tarımı kendilerinin başlattığını topraksız tarımda çapa, yabancı otlarla mücadele gibi işlemler yapılmadığı için zamandan tasarruf edildiğini ve Kıvırcık Marulları 35 gün gibi kısa sürede satışa hazır hale getirdiklerini, suda yetiştiği için de hastalık, çamur, böcek olmadığını bu sayede seradan direkt salataya koyarak bu marul yenilebileceğini söyledi.

Şeref SÖMEK, yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını, bunun da kendilerini mutlu ettiğini sözlerine ekledi. Ürettikleri ürünü ilçede pazarladıklarını toprakta yetişen ürünlere göre daha yumuşak ve daha lezzetli olduğunu ifade etti.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan İlçe Müdürü V. İlker TÜRE “İlçemiz turizm anlamında son yıllardaki sıçrayışı ile beraber Hayvansal ve Tarım ürünlerine talep artmaktadır. Artan bu talep şimdilik komşu il ve ilçelerden karşılanmaktadır. İlçemizde tarım ürünlerinin üretim kapasitesini hızla artırmamız gerekmektedir. Üretim kapasitemizi artırabilmek amacıyla gurbetten ilçemize dönüş yapan hemşerilerimizin seracılık başta üzere tüm üretim çabalarını desteklediklerini” söyledi.

“İlçe müdürlüğü olarak İstanbul’dan kesin dönüş ya da mevsimlik dönüş yapan tüm gurbetçileri imkanları ölçüsünde üretime katılmalarını ve müdürlüğümüzden teknik destek almalarını talep ettiklerini ve bu işletmede tarımsal verimin artırılması, modern tarım teknikleri kullanılarak katma değeri yüksek sağlıklı üretim yapılması, geleneksel tarım anlayışının dışında ilçe tarımının gelişmesi anlamında ilçemizdeki diğer çiftçilerimize örnek bir işletme olduğunu ifade etti.

Şube Müdürümüz Ümit UÇAR işletme sahibi Şeref SÖMEK’e böyle bir yatırımı gerçekleştirdiği için teşekkür ederek Bakanlığımızın birçok tarımsal alanda olduğu gibi bu tür konularda da desteklerinin bulunduğunu, işletmeyi büyütmek istedikleri takdirde bu desteklemelerden yararlanabileceklerini söyledi. Seranın örtüaltı kayıt sistemine kayıt ettirerek doğal afetlere karşı tarım sigortası yaptırmasını Tarım sigortasında da devlet desteğinin olduğunu belirtti.

Ümit UÇAR konuşmasının devamında “Topraksız serada her bitki türüne özel besin reçetesi hazırlanarak doğal ve dengeli bir şekilde büyümeleri sağlanırken kimyasal ilaç kullanılmıyor. Bu sayede insan sağlığına yararlı, doğal ve besleyici değeri yüksek ürünler elde ediliyor. Serada sağlıklı gelişim ortamı sağlandığı için hastalık gibi gerekçelerle bitkinin ölmesi, üretimde fire verilmesi gibi sorunların önüne geçiliyor. Topraksız tarımda araziyi nadasa bırakma derdi olmadığı için üretimde süreklilik sağlanıyor” dedi.

Ayrıca bitkisel üretimde tüketim yerine yakın yerde üretilen ürünlerde ürün kayıplarının azalacağını daha ekonomik olarak tüketiciye sunulacağını ve tat ve lezzet kayıplarının az olacağını söyledi.

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarimorman.gov.tr

.

.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir