Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi  Faruk Kaymakcı, doğduğu topraklar olan Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Kaymakcı ilk olarak kendi köyü olan ilçeye bağlı Kayaönü köyünü ziyaret etti. Kayaönü Köyü Muhtarı Galip Ulusoğlu ve köylüler tarafından karşılandı. Burada akrabalarını ve geçtiğimiz günlerde evi yanan vatandaşı da ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Daha sonra köy kahvesinde köylülerle bir araya gelerek sohbet etti.

Kaymakcı, Tosya Şoförler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Baş ile birlikte, el arabası, kürek ve tırmık gibi kırka yakın tarım aletleri  üreten ve bu ürünlerin yüzde 50’sini 22 ülkeye ihraç eden Keskin Çelik fabrikasını ziyaret etti. Fabrikanın üretim sahasında da incelemelerde bulunarak, Keskin Çelik Fabrikası Sahibi İsmail Keskin’den çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi  Faruk Kaymakcı, daha sonra Tosya Kaymakamı A. Ferhat Özen ve Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil’i makamlarında ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı. Tosya Ahi Yaren Dostları Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.

Kaymakcı, Kayaönü köyünde gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşlarla bir araya geldiğini, yangında evi zarar gören aileyi de ziyaret ettiğini söyledi.

Çocukluğunda bölgenin tamamen yeşil olduğunu anlatan Kaymakcı, şöyle konuştu:

“Şimdi bakıyorum, ağaçtan çok beton var. Bazı maden firmalarının çalışmaları vardı köyümüzü rahatsız edecek şekilde, onlar durduruldu. Umarız bundan sonra çok daha akıllı, temiz enerji yatırımları yapılır. Bölgeyle ilgili su konusu da gayet iyi ilerliyor. Burası güzel bir köy. Tekrar çocukluk anılarımı hatırlamak benim için çok güzel bir duyguydu.”

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.