29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kastamonu’nun Tosya ilçesinde düzenlenen törenle kutlandı.

Tosya Kaymakamı A. Ferhat Özen, kutlamalar kapsamında ilk olarak makamında tebrikleri kabul etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlamalar ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Tosya Kaymakamı A. Ferhat Özen ve Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, törene katılanların bayramlarını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Kaymakam Özen, törende yaptığı konuşmada şunlara yer verdi : “Cumhuriyetimizin ilanının 98’inci yıldönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bilindiği gibi, büyük Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkansızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Bu zafer, Cumhuriyetle taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleşmiştir. Cumhuriyet rejimi, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur. Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir.

İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısacası Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış, onu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tadarak, devletimiz, gelişen ve kalkınan bir dünya devleti olmanın kıvancına erişmiştir. Ülkemizin günümüz dünyasında daha da fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmemiz, bizi biz yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yücelterek, devam ederek, milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenmemiz gerekmektedir.

Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle zorlu bir coğrafya olarak bilinmektedir. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 98’inci kuruluş yıldönümünü kutluyorum.”

Yarışmalarda dereceye girenlerin ödüllerinin takdim edilmesinin ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Okul korusu dinletisi ve geçiş töreninin ardından tören sona erdi.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.