Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Tosya’da restore edilen Şeyh İsmail Rumi Camii düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Hocaimat Mahallesinde bulunan cami önünde düzenlenen törende konuşan Kastamonu Valisi Avni Çakır, Kastamonu’nun tarih ve doğa şehri olmasının yanında aynı zamanda bir inanç şehri de olduğunu söyledi.

Kastamonu’ya boşuna  kadim şehir demediklerini belirten Çakır, şunları kaydetti :  

“ Gerçekten de her anlamda çok güçlü medeniyetin, çok güçlü bir topluluğun izlerini en üst seviyede taşıyor. Bugünde burada bunun en son örneklerinden bir tanesindeyiz. Özellikle 2004 yılından itibaren vakıflar bölge müdürlüğümüz Kastamonu özelinde, tüm ülkemizde olduğu gibi çok yoğun bir çalışma içerisinde. Şuan bile 4’e yakın camimizde restorasyon çalışmaları devam ediyor il merkezimizde. İnşallah iki tanesini önümüzdeki ay içerisinde hizmete açacağız. Vakıflar bölge müdürlüğümüz, atalarımızın, ecdadımızın yadigarlarını birer birer güçlü bir şekilde ayağa kaldırıyor. Kastamonu’nun özellikle inanç turizmi alanında da, çok ciddi bir cazibe merkezine bu eserler katkı sağlıyor. Kastamonu’da bu anlamda 185 adet tescilli eserimiz var. Ben birazdan ibadete tekrar açacağımız Şeyh İsmail Rumi Camisinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Av. Metin Çelik, ise törende  yaptığı konuşmada,” Son 10-15 yıldır gerçekten tarihi eserlerimizin, yeniden eski hüviyetine kavuşturulması, ayağa kaldırılması noktasında Kastamonu’da çok büyük adımlar attık. Kastamonu’nun zaten bu açıdan zenginliği, tarihi, geçmişi ve medeniyeti var. Geçmişimize sahip çıkma adına bu eserlerin ayağa kaldırılması, tekrar işlevsel hale getirilmesi, hem Kastamonu’da yaşayan  bizleri çok memnun ediyor. Hemde emin olun dışarıdan Kastamonu’yu gezmeye, görmeye gelen herkes, ‘ne kadar derin bir geçmişiniz var, ne kadar derin kültürünüz var’ diye bizlere ifade ediyorlar. İnşallah bu ve benzeri eserleri, yenilenmiş, restore edilmiş, haliyle, halkımızın, hemşehrilerimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz.  Şeyh İsmail Rumi Camiimiz de gerçekten çok güzel olmuş. Hayırlı uğurlu olsun.” İfadelerini kullandı.

Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar da, Şeyh İsmail Rumi Cami’sinin restorasyonu hakkında bilgiler verdi.

Tosya Müftüsü Halil İbrahim Sabırlı’nın yaptığı duanın ardından kurdele kesildi. Kılınan Cuma namazının ardından çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Törene, Tosya Kaymakamı A. Ferhat Özen, Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, protokol üyeleri, Kastamonu’dan çok sayıda misafir ile vatandaşlar katıldı.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.